"Biju starp 20 pedagogiem praktiķiem, kas iepazīstināja ar savu darbu „Speed dating" sesijā. Sarunu veidā, ik pa 7 minūtēm mainoties grupām, varēju kopumā apmēram 100 cilvēkiem pastāstīt par savu darbu, demonstrējot savu audzēkņu veidotās animācijas datorā. Jutu interesi, atsaucību un to, ka novērtēja mūsu filmiņu radošo tematiku, māksliniecisko izteiksmīgumu un gaišo, apliecinošo raksturu.
Bija ļoti patīkami sajust līdzās citu zemju kolēģus skolotājus gan kā cilvēkus, gan sava darba profesionāļus. Konferencē, noklausījos izglītības un kultūras ekspertu, mēdiju centru vadītāju referātus, noskatījos bērnu un jauniešu veidotās īsfilmas, guvu kontaktus.
Tika sniegti kultūrizglītības centra pētījumu dati, kas rādīja, ka jauniešu interese par mūziku un filmām ir ļoti liela. Tādējādi filma var būt līdzeklis, kas caur mūsdienīgo piedāvā arī klasiskās kultūras vērtības, audzina, vieno.
Vācijā šobrīd ir ap 90 festivāli ( gan valsts, gan reģionāla mēroga), kur rāda bērnu un jauniešu īsfilmas, (kopumā tos apmeklējuši 300 000 skatītāju, gadā dažādos festivālos tiek iesniegtas 2000 īsfilmas). Filmas bieži veido skolās, sadarbībā ar mēdiju centriem atsevišķu projektu ietvaros. Kongresa referenti pauda uzskatu: ar atsevišķiem filmu projektiem nepietiek, mēdiju izglītībai, filmu veidošanai jāieņem stabila vieta skolu sistēmā. Bērnu interese par mēdijiem jāievirza radošu attieksmi un sociālās kompetences veicinošā darbībā, citādi tā aizies nepareizā virzienā. Tika arī nopietni spriests par labāko bērnu un jauniešu radīto filmu rādīšanu ne tikai konkursu ietvaros, bet arī valsts un reģionālajās televīzijās, jo sabiedrībai tas ir nozīmīgi.
Par pedagogu darbu ar jauniešiem iespaidi bija atšķirīgi. Labāk patika tās filmas, kur skolotāji, ļaujot jauniešiem patstāvīgi domāt, bija devuši kādu ievirzi, redzesloku paplašinošu materiālu, rosinājuši domāt par garīgajām vērtībām. Interesanti bija Beļģu mākslinieka Jean Luc Slock veidotie animācijas projekti kopā ar dažādu zemju, dažādu kultūru bērniem.
Mazā Latvija nevar spēkiem un līdzekļiem mēroties ar bagāto Vāciju. Tomēr. Latvijas skolās, interešu pulciņos un mākslas skolās strādājošos pedagogus filmu un animācijas jomā arvien iedrošinājušas, atbalstījušas un konkursos pulcinājušas mākslinieces, skolotājas Taņa Gvozdeva un Ilze Ruska. Paldies viņām! Ieskatoties www.caps.lv , redzam, ka Latvijas dažādos nostūros top bērnu veidotas animācijas filmiņas. Tomēr garākas filmiņas joprojām klusē, noglabātas diskos un datoru atmiņās. Doma par bērnu veidoto labāko filmiņu plašāku rādīšanu sabiedrībai jau nepieder tikai vācu pedagogiem vien....Tās tik tiešām var būt iedvesmojošas, un ir tā vērts, lai šis darbs tiktu vairāk atbalstīts. Varbūt sasparosimies?"
Informācija par kongresu Hannoverē un ar to saistītajiem skolēnu un jauniešu filmu projektiem: www.kongress.film-up.org
Tekstu sagatavoja Laima Akmentiņa